Jak nauczyć się angielskiego?

Pytanie „Jak nauczyć się angielskiego?” możemy oczywiście potraktować znacznie szerzej i objąć nim wszystkie języki, ponieważ metoda ich nauki nie ulegnie zmianie.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach naukę języka angielskiego dzieci rozpoczynają niemal od samego początku edukacji, w wieku zaledwie kilku lat, to nadal po skończonej edukacji wielu z nich ma ogromny problem z porozumiewaniem się po angielsku.

Dlaczego? Przede wszystkim winny jest system szkolnictwo i metodyka nauczania dzieci języka angielskiego. Chociaż nauka idzie do przodu, wiemy o ludzkim mózgu coraz więcej, to metody nauczania języków nie zmieniają się od lat. Nadal jest to najczęściej tylko bierne słuchanie tego co mówi nauczyciel i rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych. Właśnie dlatego powstał ten wpis.

Jak nauczyć się angielskiego?

Jaka szkoła językowa? Zapomnij o niej!

Szkoły językowe to bardzo popularny sposób, jeżeli chodzi o naukę języka obcego. Problem jednak w tym, że… mało skuteczny. Zajęcia w przytłaczającej większości przypominają lekcje szkolne, z powodu dużej grupy lektor nie ma czasu na poświęcenie czasu każdemu z osobna, co zdecydowanie hamuje postępy w nauce. Dodatkowo, jeżeli człowiek naprawdę jest zdeterminowany i ma w sobie ambicję, aby w jak najszybszym tempie nauczyć się języka obcego, to w takim przypadku grupa często „ściąga” człowieka w dół.

Tak naprawdę, jeżeli masz odrobinę samozaparcia oraz dyscypliny, żeby pracować nad językiem w domu, to Twoja nauka będzie postępować znacznie szybciej niż w szkole językowej.

Jak nauczyć się angielskiego? Po pierwsze – słownictwo

Pierwszym krokiem do tego jak nauczyć się angielskiego jest nauczenie się 1000 najpopularniejszych słówek występujących w tym języku. Wydawać by się mogło, że jest to duża liczba, ale przekonacie się w trakcie nauki, że nie jest to nic strasznego.

W jaki sposób nauczyć się tych słówek? Bardzo popularnym sposobem jest korzystanie z aplikacji na telefony. Najbardziej znaną jest Memrise i serdecznie zachęcamy do wypróbowania jej. Jest niezwykle intuicyjna i nikt nie będzie miał problemów z jej obsługą.

Drugim sposobem, który sprawdza się idealnie są popularne fiszki. Najlepiej jest zakupić sobie zestaw 1000 czystych, pustych fiszek wraz ze specjalnym pudełkiem z przegródkami, które mają za zadanie selekcjonować materiał według poziomu trudności.

Działa to tak, że należy wypełnić uzupełnionymi fiszkami pierwszą przegrodę w pudełku, a następnie zrobić sobie swego rodzaju quiz, wyciągając fiszki i starając przetłumaczyć się słowo polskie na słowo angielskie. Jeżeli udzielimy poprawnej odpowiedzi, to fiszka ląduje w drugiej przegródce. Jeżeli zaś nasza odpowiedź będzie błędna, to fiszka pozostaje w pierwszej przegródce i ląduje na końcu listy. Następnym razem całość powtarzamy. W pudełku jest 5 takich przegródek, co zapewnia odpowiedni poziom nauki.

Jak nauczyć się angielskiego? Po drugie – zanurz się w języku

Drugim krokiem do tego, żeby nauczyć się języka obcego jest proces zwany totalną immersją. Po krótce chodzi o to, żebyś sprawił, aby język otaczał Cię ze wszystkich stron jak tylko najczęściej może.

W tym celu z pomocą przychodzi technologia. Słuchaj jak najczęściej, czy to obcojęzycznych wiadomości z radia internetowego, czy to podcastów, aby Twój mózg przez dużą ilość godzin, codziennie, dostawał bodźców i uznał, że ten język jest ważny. Na początku nie jest ważne to, aby rozumieć, o czym rozmawiają i mówią ludzie w wiadomościach, czy podcastach. Możesz również zmienić język w telefonie na ten, którego chcesz się nauczyć. Kolejnym sposobem – przez wielu uwielbianym – jest oglądanie filmów i seriali w tym języku, którego chcesz się uczyć. Wiecie dlaczego praktycznie każdy Szwed nie ma problemu z tym jak nauczyć się angielskiego? Jednym z powodów jest właśnie fakt, że w Szwecji nie istnieje coś takiego jak szwedzki lektor w obcojęzycznych filmach lub serialach. Szwedzi oglądają te filmy w oryginalnym języku, a jedynie z napisami, w konsekwencji czego naturalnie uczą się tego języka. W dalszym etapie nauki staraj się filmy i seriale oglądać bez napisów, a jedynie w oryginalnym języku, starając się zrozumieć, co aktorzy mówią. Bardzo ważne jest to, aby powtarzać sobie na głos, to co słyszymy w radiu, podcastach lub filmach, tak żeby wytworzyć w sobie nie tylko bierną umiejętność języka, czyli słuchanie, ale również aktywną stronę, czyli mówienie.

Jak nauczyć się angielskiego? Po trzecie – praktyka!

Najważniejsza rzecz dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytanie „Jak nauczyć się angielskiego?”. Jeżeli znamy już 1000, 2000 słów, to jesteśmy w stanie komunikować się w tym języku. W tym momencie najważniejszą rzeczą będzie przełamanie wewnętrznego oporu przed mówieniem oraz strachem przed popełnieniem pomyłki. Musimy sobie uświadomić, że każdy popełnia błędy językowe. My, mówiąc nawet w swoim ojczystym języku, również. Identycznie jest z obcokrajowcami, którzy często nie znają nawet różnicy między Present Simple, a Present Continuous, ale najważniejsza jest dla nich komunikacja – i to jest słuszne podejście.

W takim razie jak ćwiczyć naukę mówienia języka angielskiego? Istnieje wiele sposobów. Jeżeli mieszkasz w przynajmniej średniej wielkości mieście, to prawdopodobnie jest tam grupa ludzi, którzy wzajemnie uczą się języków obcych. Jak ich znaleźć? Wejdź na swojego facebooka, wpisz w wyszukiwarkę słowa „language exchange + nazwa Twojej miejscowości” i spójrz na wynik wyszukiwania. Prawdopodobnie wyświetli się tam grupa, do której dołącz. Całość polega na tym, że ogłaszają się ludzie, którzy chcą szlifować język, którego się uczą, w zamian oferując naukę swojego ojczystego języka. Na przykład Anglik, który mieszka w Twoim mieście napisze, że szuka kogoś kto mógłby poduczyć go języka polskiego, a on w zamian może zaoferować język angielski. Ta swojego rodzaju „giełda” jest idealnym sposobem na darmowe, praktyczne szlifowanie swojego języka.

Innym sposobem jest umawianie się na spotkania z native speakerami, czy to bezpośrednie, czy to za pomocą korepetycji na Skypie.

Powtórzmy jeszcze raz, nie obawiaj się popełnienia pomyłek w czasie mówienia. Takie sytuacje będą się zdarzać i to dzięki nim możemy dalej poprawiać nasze umiejętności językowe, a prowadzą one jedynie to zabawnych sytuacji. Obcokrajowiec i tak zawsze doceni, że próbujesz mówić w jego ojczystym języku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *