Jak zostać architektem?

Dawniej, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak zostać architektem?” trzeba było sobie najpierw odpowiedzieć, co chcemy projektować. Czy wolimy projektować domy, obiekty wielorodzinne, przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej, czy też projekty wnętrz, a może ogrodu?

Odpowiedź na to pytanie była bardzo ważna, gdyż wiązała się z wyborem odpowiedniego kierunku studiów, a mianowicie: architektura, architektura wnętrz oraz architektura krajobrazu.

Jak zostać architektem?

Architektura. Jakie przedmioty na maturze i co na studiach?

Aktualnie wyboru tego dokonujemy dopiero po dostaniu się na kierunek architektury, w dalszym etapie edukacji.

Jeżeli chcemy dostać się na architekturę, to musimy brać pod uwagę, że na maturze najbardziej będzie liczyła się głównie matematyka oraz język obcy.

Oprócz tego, aby zostać architektem niezbędne będzie zaliczenie sprawdzianu uzdolnień plastycznych. Przykładowo na Politechnice Łódzkiej trwa on łącznie 5 godzin i polega na wykonaniu dwóch odręcznych rysunków za pomocą ołówka, na zadany temat.

Kandydat może uzyskać maksymalnie 500 punktów, aby uzyskać zaliczenie musimy zdobyć minimum 250 punktów.

W części I rysunek wykonujemy na arkuszu papieru o wymiarach: 50 cm x 70 cm, czyli na arkuszu zbliżonym do B2, natomiast w części II rysunek wykonujemy na arkuszu papieru o wymiarach: 35 x 50 cm. Celem egzaminu jest „sprawdzenie wrażliwości estetycznej kandydata, umiejętności postrzegania rzeczywistości, wyobraźni przestrzennej, zdolności odwzorowania i przekształcania przestrzeni”.

Bardzo często, przed przystąpieniem do tego sprawdzianu, ludzie którzy zastanawiają się jak zostać architektem, zapisują się na specjalne lekcje rysunku, aby nauczyć się rysowania według kryteriów, wobec których będą oceniani.

Jak zostać architektem? Co po studiach?

Architekt jest zawodem chronionym. Oznacza to, że aby jeśli uda nam się ukończyć studia z tytułem magistra inżyniera architekta i chcemy zostać członkami Izbami Architektów RP oraz uzyskać niezbędne uprawnienia, to musimy odbyć dwuletnie praktyki, popracować rok w terenie oraz zdać kolejny egzamin, po którym dostaniemy uprawnienia.

W pracy architekta najważniejsze jest doświadczenie oraz praktyka. Wg właścicieli biur projektowych studia w niewielkim zakresie przygotowują do praktycznej pracy architekta. Dlatego najlepszym pomysłem będzie odbywanie praktyk i stażów (wybierz jakieś wielobranżowe biuro projektowe, da Ci to naukę współpracy z projektantami innych branż) i zdobywanie jak największego praktycznego doświadczenia.

Kiedy zdobędziesz uprawnienia możesz otworzyć własną pracownię architektoniczną i zacząć działać na swój rachunek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w tej branży panuje ogromna konkurencja i potrzeba nie tylko umiejętności czysto technicznych, ale również wiedzy z zakresu zarządzania i ekonomii.

Co warto wiedzieć o pracy architekta?

Młodzi ludzie, którzy myślą o tym jak zostać architektem często nie zdają sobie sprawy jak rzeczywistość może rozmijać się z ich marzeniami i wyobrażeniami na temat tego zawodu.

Oglądając prace najsławniejszych architektów i ich skomplikowane budowle często nabierają przekonania, że jest to praca niezwykle przyjemna i pasjonująca. Warto jednak wiedzieć, że:

Pasja może skomplikować Ci pracę.

Na pierwszy rzut oka to stwierdzenie może wyglądać na niedorzeczne. Z praktyki i obserwacji wynika jednak, że jest to popularne zjawisko. Człowiek, który dopiero co skończył studia lub nawet jest jeszcze w ich trakcie często na bazie swoich wyobrażeń o pracy architekta i pasji do tego zawodu podchodzi do swoich projektów zbyt ambitnie, co stwarzać może problemy. Przykładowo, na prostej działce i w prostym otoczeniu, mając wytyczne od Inwestora do tego, żeby zaprojektować coś prostego i funkcjonalnego, tworzą niezwykle skomplikowane bryły, co prowadzić może do opóźnień i problemów z koordynacją innych branż.

Młodzi architekci mają wyobrażenie o sobie jako o artystach. Niestety, w 90 % przypadków, jeżeli zaczniesz pracować w biurze projektowym lub w pracowni architektonicznej będziesz musiał być rzemieślnikiem. Chodzi o to, żeby projekt zrobić i skoordynować tak szybko jak jest to możliwe i zabrać się za następny. Chyba, że uda Ci się zaczepić w jednej z bardziej elitarnych pracowni. Pamiętaj jednak, że to jest biznes, a każde opóźnienie spowodowane Twoją nadmierną ambicją to koszty dla Twojego pracodawcy. Jest to brutalne, ale prawdziwe. Bycie w tej branży dobrym rzemieślnikiem jest niezwykle ciężkie. Dobry architekt oprócz umiejętności projektowania musi znać również perfekcyjnie przepisy budowlane, materiały oraz potrafić zarządzać projektem i współpracować z pozostałymi branżystami.

Architekci dość często narzekają na swoją sytuację. Mówią, że w branży jest na tyle duża konkurencja, że często robią zlecenia za pieniądze, które nie pozwalają na zbilansowanie kosztów. Wszystko to jest bardzo często wynikiem brakiem umiejętności zarządzania i kierowania. Architekci, jako artyści, uważają, że bycie dobrym w ich fachu oznacza, że potrafią zaprojektować ładny i wymyślny budynek. Niestety często, przez to, że sami utrudniają sobie życie komplikując projekt, muszą zarywać nocki, rozwiązując problemy, które sami stworzyli! Brak umiejętności zarządzania i bilansowania budżetu powoduje, że w konsekwencji projekt się nie spina i po kilku miesiącach okazuje się, że co najwyżej wychodzą na zero.

Jak zostać architektem? – Podsumowanie.

Widzisz zatem, że odpowiedź na pytanie: „Jak zostać architektem?” nie jest prosta. O ile w kwestiach formalnych wszystko wydaje się być jasne, to sama praktyka i bycie architektem to bardziej skomplikowana sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *